Buna ek olarak, popüler inanışa göre, Maundy Perşembe veya Hayırlı Cumaya bırakılan yumurtaların feci ve bereketli bir etkisi vardı.

Tavşan ise Mısır mitolojisinde yer almaktadır.

Yumurta, doğurganlığın, yaşamın kökeninin, varlığın ve oluşun eski bir sembolüdür. Ayrıca, her zaman ayni bir ödeme olmuştur. MÖ 5.000 kadar erken. bahar şenliği için parlak boyalı yumurtalar yedi. 15. yüzyıla kadar "Paskalya yumurtaları", Paskalya tarafından teslim edilecek bir "faiz yumurtası" anlamına da geliyordu. Tavuk ürünü 16. yüzyıldan beri günümüz anlamında kullanılmaktadır. Buna ek olarak, popüler inanışa göre, Maundy Perşembe veya Hayırlı Cumaya bırakılan yumurtaların feci ve bereketli bir etkisi vardı. Dekore edilmiş Paskalya yumurtalarından ilk olarak 1615'te bahsedilir.

© iStockphoto.com

Paskalya tavşanı da bir doğurganlık sembolü olarak kabul edilir ve Mısır mitolojisinde görülür. Tavşan fikri ilk olarak 17. yüzyılda Almanya'da bir Paskalya "" yumurta taşıyıcısı "olarak belgelendi. Bizans'ta Orta Çağ'da Mesih'in sembolü olduğu bile söylenir. Tavşanın gözleri açık uyuduğunu varsayarsak, ölürken uyuyakalmayan kalkmış tavşana benzetildi.

© Istockphoto.com/kzenon

Kutsal Cumartesi akşamı yakılan Paskalya yangınları, bir yandan Mesih'in dirilişini, diğer yandan baharı ve güneşin yeniden kazanılan gücünü simgeler. Bu gelenek, Katolik Kilisesi'ndeki pek çok kişi gibi, eski pagan ayinlerine kadar izlenebilir. Paskalya ateşinin öncülleri, Germen halklarının bahar ateşidir. En yüksek Paskalya ateşi 3,200 metre yüksekliğindeki Mittagskogel'de Tirol'de yakılır.

© Istockphoto.com/LianeM

Paskalya'da yiyecek kutsaması geleneği - yanlış bir şekilde et kutsaması olarak adlandırılır - özellikle Avusturya, Bavyera ve Güney Tirol'de yetiştirilmektedir. 7. yüzyıla kadar izlenebilir. Orta çağdaki katı oruç rejiminde yenmesi yasak olan et ve yumurta gibi yemekler, Paskalya kutsamasıyla halkın inancında özel bir önem ve güç kazandı. Bugün bu gelenek, sunak ile ev sofrası, kutsal ve kutsal arasında bir köprü inşa etmek için kullanılabilir.

Geleneksel olarak, insanlar Maundy Perşembe ve Kutsal Cuma günleri dedikodu yaparlar. Zira geleneğe göre çanlar Roma'ya uçtu, tahta "mandalların" çıngırdayan sesi, öğlen ve vesperlerde çanların işlevinin yerini alıyor.

5. Avusturyalılar Paskalya'da ne kadar yer?

Paskalya civarında mağazalarda yaklaşık 50 milyon renkli yumurta satılacak. En yüksek Hıristiyan bayramından önceki iki ay içinde yine aynı sayıda beyaz ve kahverengi taze yumurta var. Ancak bundan sonra Avusturyalılar yetti: Satışlar sonraki iki hafta içinde yüzde on düştü.

Paskalya döneminde evlerde yaklaşık 230 ton koyun ve kuzu yenir. Önceki ve sonraki ay sadece üçte biri kadardır. Özellikle Noel'de özellikle değerlenen ve satışlar açısından Aralık ayında zirveye ulaşan pişmiş jambonun zirvesi pek net değil.https://gamblingprofessors.com/tr/betboo-giris/ Yaklaşık 1.000 ton olan ve Paskalya'da "normal" aylara göre yaklaşık iki kat daha sık yenen füme et ile farklıdır.

Ortodoks Hıristiyanlar Paskalya'yı nasıl kutlar?

Tüm Hristiyanlar Paskalya'yı kendi takvimlerinde baharın ilk dolunayından sonraki ilk Pazar günü kutlarlar. Jülyen takvimine göre bahar 20 veya 21 Mart'ta değil, Gregoryen takviminden 13 gün sonra ve Ortodoks geleneğine göre Paskalya hiçbir zaman Mart'ta başlamaz ve Yahudi Fısıh Bayramı'ndan önce (bu yıl 11 ve 12'de) Nisan) kutlanır, Paskalya Pazarı her iki kilisede de nadiren aynı güne düşer - bu yılki durum budur.

Yunanistan veya Kıbrıs'ta, birkaç saat süren Paskalya haftası boyunca tüm kiliselerde ayinler kutlanır. Palm Pazarından çarmıha geriliş ve dirilişe kadar İsa'nın hayatının son günleri tasvir edilmiştir. Ortodoks Kilisesi'nin en uzun ayinlerinden biri neredeyse dört saat süren Maundy Perşembe günü kutlanıyor. Tüm ışıklar söner ve büyük bir haç kilisede mutlak sessizlik içinde taşınır. Diğer ülkelerden gelen ziyaretçiler bunu genellikle "iç karartıcı" ve bazen "korkutucu" olarak tanımlıyor. Kutsal Cuma'yı sokaklarda bir geçit töreni izler. Dünyevi eğilimli insanlar bile Paskalya zamanında kiliseye giderler. Tatiller aile ile geçirilir.

Bu günlerde milyonlarca Yunan, Paskalya'yı orada geçirmek için doğum yerlerine geri dönüyor. Oruç tutulur, günden güne daha katıdır. Müminler Paskalya'dan 40 gün önce oruç tutarlar. Ancak çoğunluk, kendilerini Yunanistan'da "Büyük Hafta" olarak adlandırılan Kutsal Hafta ile sınırlıyor.

Paskalya öncesi pazartesi, salı ve çarşamba günleri et yenmez. Dindar olmayan insanlar bile geleneğe göre buna bağlı kalıyor. Maundy Perşembe gününden itibaren artık petrol tüketilmiyor. Kutsal Cuma günü, zevk ve keyifle ilgili her şeyden vazgeçilir. Sonra Cumartesi gece yarısı rahipler kurtuluşu duyururlar: "" Mesih dirildi. "" "O gerçekten dirildi" ", inananlara cevap verin. Ayrıca büyük bir havai fişek gösterisi de var. Kıbrıs'ta da büyük şenlik ateşleri yakılıyor. Paskalya Pazarı kutlanır: Kuzu şişte yenir ve kırmızı şarap içilir. Kuzuların sakatat ve bağırsaklarından yapılan "Kokoretsi" de dahil olmak üzere herkesin damak tadına uymayan yemeklerle ziyafet devam ediyor. Veya genellikle yabancıların burnuna garip kokan bir sakatat ve yumurta çorbası olan "Mageiritsa" ". Gelen her yabancı davetlidir. Geleneğe göre yılın bu gününde kimsenin yalnız kalmasına izin verilmez.

Şimdi 1 ay boyunca ücretsiz olarak haberleri okuyun! * * Test otomatik olarak sona erer. Daha fazlası ▶JBL'den gerçek kablosuz kulaklıkları şimdi kazanın! (E-media.at) Yeni erişim (yachtrevue.at) Bekar olmanın harika olmasının 8 nedeni (lustaufsleben.at) Wasabi mayonezli somon karides burger ve ballı salatalık (gusto .at) Yeni trendde: Shock-Down - ekonomi kilitlenmelere ne kadar dayanabilir? (trend.at) Gülmek ve iyi hissetmek için en iyi 35 aile dizisi (tv-media.at) Viyana'daki E-Scooter: Tüm sağlayıcılar ve Karşılaştırmada 2020 fiyatları (autorevue.at)

Dünyada her yıl çok sayıda insan Paskalya'yı kutlar. Hıristiyan Paskalya festivali eski bir gelenekten doğar. Ama gelenekler nereden geliyor? Ve Papa neden her Paskalya kutsaması için "" Urbi et Orbi "" yi bağışlıyor? Paskalya tatilleri ile ilgili en önemli soruların cevapları.

1. "" Urbi et Orbi "" kutsaması ne anlama geliyor?

Papa, Roma Katolik Kilisesi'nin başı olarak her yıl Paskalya Pazarında "Urbi et Orbi" kutsamasını veriyor. Kelimenin tam anlamıyla tercüme edildiğinde, bu "şehir ve dünya" anlamına gelir, burada şehir kelimesi bir zamanlar dünyanın merkezi olarak kabul edilen antik Roma'yı ifade eder. O zamanlar, yöneticiler arasında, Roma şehrini (urbs) yerküre (orbis) ile eşitleyen bir imparatorluk duygusu gelişti.

© REUTERS / Alessandro Bianchi

Resmi olarak, kilise 13. yüzyıldan beri kutsamayı biliyor. Bugün kutsama Noel ve Paskalya'da ve ayrıca Papa'nın seçilmesinden sonra verilmektedir. Papa tarafından Roma Piskoposu ve evrensel Kilise'nin başı olarak bağışlanmalıdır. Papa'nın izniyle kardinaller, piskoposlar veya rahipler de kutsama verebilir. Aziz Petrus Meydanı'ndaki tören, doğrudan Roma'da değil, aynı zamanda radyo veya televizyonda da inanan bir tavırla kutsamayı takip eden tüm insanlar için günahların hafifletilmesi ile bağlantılı. Bu, kutsamanın çok popüler olmasının bir başka nedenidir.

2. Hangi resmi tatillerde kutlanır?

Palm Pazar, Lent'in altıncı ve son Pazar günüdür ve sözde Kutsal Hafta'yı müjdelemektedir. Lent'in sonu olarak, sadece bir düşünme zamanı değil, aynı zamanda geleneklerin de zamanıdır - tıpkı Paskalya gibi.

Maundy Perşembe günü (Eski Yüksek Almanca'dan "Greinen" "" Ağlayan "anlamına gelir) Kilise, İsa ve on iki havariyle Son Akşam Yemeği'ni anıyor, bu sırada İsa öğrencilerinin ayaklarını tevazu ve sevginin bir işareti olarak yıkadı. Bu yıl, Papa Francis, Maundy Perşembe günü Roma'nın güneyindeki Paliano ceza infaz kurumunda geleneksel ayak yıkamayı kutluyor. Geleneksel olarak Maundy Perşembe günü - ve ayrıca Kutsal Cuma günü - et tüketilmez.

Kutsal Cuma günü ("" Kar "veya Eski Yüksek Almanca" "kara" "" ağıt "ve keder" "anlamına gelir) Hıristiyanlar İsa Mesih'in çarmıha gerilmesini anarlar.

© APA / Schlager

Hıristiyan inancına göre Kutsal Cumartesi, Kutsal Cuma günü İsa Mesih'in çarmıhtan çıkarılıp Arimathea Joseph'in boş mezarına gömüldükten sonraki mezarının geri kalanının günüdür.

Paskalya Pazarında havai fişekler şunu duyurur: "" Mesih yükseldi! "" İsa'nın dirilişi kutlanır. Paskalya ayininden sonra, birçok topluluk Paskalya yumurtaları için ortak bir arama düzenler.

3. Paskalya nereden geliyor?

Paskalya sadece Hıristiyan kiliselerinin en yüksek bayramı değil, aynı zamanda eski bir gelenek. Tarih, baharın başlangıcına ve dolunaya bağlıdır. Nicea Konseyi'nden (325) bu yana Paskalya, bahar dolunayından sonraki ilk Pazar günü kutlanmaktadır. Bu yıl Paskalya Pazarı 1 Nisan'a denk geliyor.

Almanca "Paskalya" kelimesinin kökeni hakkında çeşitli yorumlar vardır. Ostara adlı bir İngiliz bahar tanrıçasından türetildiği görüşü birçok araştırmacı tarafından şüphelidir çünkü böyle bir tanrıçaya tapılıp tapılmadığı oldukça sorgulanabilir.

Diğer araştırmacılar "Paskalya" yı doğuya (güneşin doğuşu) veya Orta Yüksek Alman "" Urständ "a (diriliş) atfeder. Daha yeni yorumlar, adını Hıristiyan "" albis'deki hebdomada "" (beyaz giysili hafta) 'dan alıyor. "" Albis içinde "", "" alba "(Latin Şafağı) kelimesinin çoğulu olarak kabul edildi ve Eski Yüksek Almanca" "eostarun" "ile çevrildi. Bu açıklama girişiminde de, İsa'nın doğudan yükselen güneş olduğu fikri arka plandadır.

4. Paskalya tavşanları, Paskalya yumurtaları ve arkadaşları nereden geliyor?

Yüzyıllar boyunca birçok gelenek Hıristiyan Paskalya festivaliyle ilişkilendirilmiştir. Bazıları pagan kökenlidir. Renkli yumurta hediyesi "eski Çin" e kadar uzanabilir. Tavşan ise Mısır mitolojisinde yer almaktadır.

Yumurta, doğurganlığın, yaşamın kökeninin, varlığın ve oluşun eski bir sembolüdür. Ayrıca, her zaman ayni bir ödeme olmuştur. MÖ 5.000 kadar erken. bahar şenliği için parlak boyalı yumurtalar yedi. 15. yüzyıla kadar "Paskalya yumurtaları", Paskalya tarafından teslim edilecek bir "faiz yumurtası" anlamına da geliyordu. Tavuk ürünü 16. yüzyıldan beri günümüz anlamında kullanılmaktadır. Buna ek olarak, popüler inanışa göre, Maundy Perşembe veya Hayırlı Cumaya bırakılan yumurtaların feci ve bereketli bir etkisi vardı. Dekore edilmiş Paskalya yumurtalarından ilk olarak 1615'te bahsedilir.

© iStockphoto.com

Paskalya tavşanı da bir doğurganlık sembolü olarak kabul edilir ve Mısır mitolojisinde görülür. Tavşan fikri ilk olarak 17. yüzyılda Almanya'da bir Paskalya "" yumurta taşıyıcısı "olarak belgelendi. Bizans'ta Orta Çağ'da Mesih'in sembolü olduğu bile söylenir. Tavşanın gözleri açık uyuduğunu varsayarsak, ölürken uyuyakalmayan kalkmış tavşana benzetildi.

© Istockphoto.com/kzenon

Kutsal Cumartesi akşamı yakılan Paskalya yangınları, bir yandan Mesih'in dirilişini, diğer yandan baharı ve güneşin yeniden kazanılan gücünü simgeler. Bu gelenek, Katolik Kilisesi'ndeki pek çok kişi gibi, eski pagan ayinlerine kadar izlenebilir. Paskalya ateşinin öncülleri, Germen halklarının bahar ateşidir. En yüksek Paskalya ateşi 3,200 metre yüksekliğindeki Mittagskogel'de Tirol'de yakılır.

© Istockphoto.com/LianeM

Paskalya'da yiyecek kutsaması geleneği - yanlış bir şekilde et kutsaması olarak adlandırılır - özellikle Avusturya, Bavyera ve Güney Tirol'de yetiştirilmektedir. 7. yüzyıla kadar izlenebilir. Orta çağdaki katı oruç rejiminde yenmesi yasak olan et ve yumurta gibi yemekler, Paskalya kutsamasıyla halkın inancında özel bir önem ve güç kazandı. Bugün bu gelenek, sunak ile ev sofrası, kutsal ve kutsal arasında bir köprü inşa etmek için kullanılabilir.

Geleneksel olarak, insanlar Maundy Perşembe ve Kutsal Cuma günleri dedikodu yaparlar. Zira geleneğe göre çanlar Roma'ya uçtu, tahta "mandalların" çıngırdayan sesi, öğlen ve vesperlerde çanların işlevinin yerini alıyor.

5. Avusturyalılar Paskalya'da ne kadar yer?

Paskalya civarında mağazalarda yaklaşık 50 milyon renkli yumurta satılacak. En yüksek Hıristiyan bayramından önceki iki ay içinde yine aynı sayıda beyaz ve kahverengi taze yumurta var. Ancak bundan sonra Avusturyalılar yetti: Satışlar sonraki iki hafta içinde yüzde on düştü.

Paskalya döneminde evlerde yaklaşık 230 ton koyun ve kuzu yenir. Önceki ve sonraki ay sadece üçte biri kadardır. Özellikle Noel'de özellikle değerlenen ve satışlar açısından Aralık ayında zirveye ulaşan pişmiş jambonun zirvesi pek net değil. Yaklaşık 1.000 ton olan ve Paskalya'da "normal" aylara göre yaklaşık iki kat daha sık yenen füme et ile farklıdır.

Ortodoks Hıristiyanlar Paskalya'yı nasıl kutlar?

Tüm Hristiyanlar Paskalya'yı kendi takvimlerinde baharın ilk dolunayından sonraki ilk Pazar günü kutlarlar. Jülyen takvimine göre bahar 20 veya 21 Mart'ta değil, Gregoryen takviminden 13 gün sonra ve Ortodoks geleneğine göre Paskalya hiçbir zaman Mart'ta başlamaz ve Yahudi Fısıh Bayramı'ndan önce (bu yıl 11 ve 12'de) Nisan) kutlanır, Paskalya Pazarı her iki kilisede de nadiren aynı güne düşer - bu yılki durum budur.

Yunanistan veya Kıbrıs'ta, birkaç saat süren Paskalya haftası boyunca tüm kiliselerde ayinler kutlanır. Palm Pazarından çarmıha geriliş ve dirilişe kadar İsa'nın hayatının son günleri tasvir edilmiştir. Ortodoks Kilisesi'nin en uzun ayinlerinden biri neredeyse dört saat süren Maundy Perşembe günü kutlanıyor. Tüm ışıklar söner ve büyük bir haç kilisede mutlak sessizlik içinde taşınır. Diğer ülkelerden gelen ziyaretçiler bunu genellikle "iç karartıcı" ve bazen "korkutucu" olarak tanımlıyor. Kutsal Cuma'yı sokaklarda bir geçit töreni izler. Dünyevi eğilimli insanlar bile Paskalya zamanında kiliseye giderler. Tatiller aile ile geçirilir.

Bu günlerde milyonlarca Yunan, Paskalya'yı orada geçirmek için doğum yerlerine geri dönüyor. Oruç tutulur, günden güne daha katıdır. Müminler Paskalya'dan 40 gün önce oruç tutarlar. Ancak çoğunluk, kendilerini Yunanistan'da "Büyük Hafta" olarak adlandırılan Kutsal Hafta ile sınırlıyor.

Copyright© , 2020 All Rights Reserved.